Strona główna arrow Historia firmy
PKS Leżajsk | poniedziałek, 20 maj 2019
MENU SERWISU
 Strona główna
 Praca
 Historia firmy
 Promocje
 Godziny otwarcia
 Rozkład jazdy
 EM-Karta
 Wynajem autokarów
 Stacja paliw
 Myjnia samochodowa
 Stacja diagnostyczna
 Serwis samochodowy
 Lokalizacja
 Kontakt
 Napisz do nas

KTO JEST ONLINE ?
Aktualnie jest 15 gości online

LICZNIK
962592 odwiedzających

Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji

 


Krótki rys historii PKS-u w Leżajsku   Drukuj  E-mail 

 

Tradycja przedsiębiorstwa sięga przełomu lat 50-tych i 60-tych, gdzie ówczesna działalność opiewała o przewozy towarów masowych pod szyldem PKS-u Jarosław jako jego placówki. Następnie stopniowo zaczęto wprowadzać ruch osobowy, który głównie stanowił dowóz pracowników do zakładów na terenie Leżajska i pobliskiej Sarzyny.

 Na koniec lat 60-tych przypada lokalizacja nowego placu dworca autobusowego obok stacji kolejowej w samym środku miasta, a  po pewnym czasie zostaje oddany do użytku budynek dworcowy z całym zapleczem i poczekalnią dla podróżnych.

 Początek lat 70-tych, to rozkwit nowych, duzych zakładów pracy w Leżajsku, a zatem zwiększone potrzeby przewozowe z okolocznych miejscowości, jak i zmiana jednostki macierzystej na PKS Łańcut - ze względu na nowy podział administracyjny kraju.

 Lata 80-te sprzyjały dużemu rozwojowi przewozów pasażerskich. Sukcesywnie wprowadzono kursy średniodystansowe powyżej 50 km ułatwiając bezpośrednie połączenia w regionie. Powstanie różnorodnego przemysłu dobrze wpływało funkcjonowaniu transportu towarowego, ale jak się okazało nie na długo.

 Lata 90-te to likwidacja taboru ciężarowego ze względu na konkurencyjność przewozów prywatnych, pierwsza próba usamodzielnienia się oraz zmiana siedziby firmy usytuowanej od początku w dawnych przyklasztornych zabudowaniach do typowej bazy transportowej po STW mieszczącej się przy ulicy Nad Stojadłem w dzielnicy przemysłowej miasta Leżajska.

1 stycznia 1999r to najbardziej pamiętna i przełomowa data w działalności firmy - powstanie PPKS Leżajsk i nowe wyzwania za tym idące:

- odbudowa i modernizacja szybko starzejącego się taboru,

- dalsza i gruntowna poprawa warunków oczekiwania na dworcu autobusowym zapoczątkowana w kwietniu 1998 r,

- szereg nowych inwestycji na terenie zajezdni,

- zakup kilku autobusów o większej liczbie miejsc siedzących i wyposażeniu ponadstandardowym jak np. klimatyzacja, celem świadczenia usług w przewozach międzynarodowych,

- przejęcie przewozów szkolnych i dowozów gimnazjalnych nie tylko w powiecie leżajskim, ale i w ościennych gminach innych starostw,

- świadczenie krajowych usług turystycznych w różnych formach.

 Na 1 lipca 2002 przypada kolejna ważna data - prywatyzacja firmy - PKS Leżajsk Sp. z o. o. Wraz z tym wchodzi nowy pakiet inwestycyjny, który umożliwia rozbudowę zaplecza technicznego na terenie zajezdni, a co za tym idzie wprowadzenie nowych - nie prowadzonych dotychczas działalności usługowych dla wszystkich użytkowników pojazdów.

 Jako pierwsza firma przewozowa w regionie południowo-wschodniej Polski od pierwszego dnia istnienia spółki wprowadza najnowszej generacji kasy fiskalne(blileterki autobusowe) Emar 105 we wszystkich posiadanych autobusach i kasach dworcowych.

 Zakupiony zostaje również fabrycznie nowy, wysokopokładowy  autobus marki MAN - pierwszy tego typu w okolicy - przeznaczony wyłącznie na usługi poza rozkładem jazdy oraz nieco mniejszy ale równie nowoczesny marki "Solbus", jak też 16 miejscowy bus marki "Mercedes"

 Firma posiada wykwalifikowaną kadrę pracowników oraz miłą i przyjemna obsługę autobusów - zatem nie pozostaje nic innego jak zaprosić Państwa do korzystania z naszych wszechstronnych usług.

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 29 kwiecień 2016 )